Wróć do strony głównej

Wróć do strony publikacji

"VTS" Vademecum Tworzyw Sztucznych i Gumy -Magazyn Branżowy

 (ISSN 1640-6478) 4/2004 str.12,13

 WIADOMOŚCI

Formy wtryskowe w USA

-mocowanie i współpraca wyrzutnika

    Konstruowane i wykonywane w USA formy wtryskowe mają inną koncepcje mocowania a przede wszystkim współpracy z układem wyrzutnika wtryskarek. Sprawa jest o tyle ważna, że często formy amerykańskie trafiają do przetwórców np. w Polsce i dopiero po fakcie można stwierdzić poważne problemy. Obie strony zwracają uwagę na wiele koniecznych adaptacji do posiadanych wtryskarek, system współpracy wypychaczy uznając za oczywisty. Postaram się zasygnalizować ewentualne problemy które mogą z tego wyniknąć oraz przedstawić pewne istotne różnice.

 

W numerze 1/2000 VTS przedstawiono internetową stronę  EUROMAP’u – Europejskiej Komisji Producentów Maszyn dla Przemysłu Tworzyw Sztucznych i Gumy. Wśród wymienionych dokumentów było zalecenie techniczne: EUROMAP 2: Wtryskarki – Mocowanie form i wymiary podłączeniowe. Obszerny dokument (172 str. W 5 częściach, w formacie .pdf) z 1996 roku można ściągnąć z http://www.euromap.org/. W dokumencie tym opisującym zalecenia do przestrzeni mocujących wtryskarek, oprócz znanych w Europie zasad  mocowani form z otworami na śruby mocujące lub rowki teowe dla wszystkich wielkości wtryskarek wg wielkości rozstawu kolumn (do max. 3550 × 3550 mm) i rozwiązań bezkolumnowych znajdują się informacje o opcjonalnych otworach do trzpieni wyrzutnika.

Te otwory służę do powszechnie stosowanego w USA systemu bezpośredniego napędu płyty wypychaczy w formie za pomocą trzpieni wyrzutnika wtryskarki. Te otwory dla wtryskarek do wielkości rozstawu kolumn 2000 × 2000 mm przedstawiają się następująco:

Rozstaw kolumn

wtryskarki

Min. Æ pod trzpień wyrzutnika

Ilość otworów

w pionie i (lub) poziomie

Rozstawy otworów

w pionie i (lub) poziomie

mm

cale

szt.

cale

450 × 450

1”

 

4

 

16” × 4”

800 × 800

2”

4

28” × 6”

1120 × 1120

 

2”

 

4

4

28” × 6”

40” × 10”

1800 × 1800

 

 

2”

 

 

4

4

4

40” × 10”

52” × 16”

64” × 16”

2000 × 2000

 

 

2”

 

 

4

4

4

52” × 16”

64” × 16”

72” × 28”

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dla otworów pod pierścień centrujący mniejszy niż Ć 200 mm stosuje się też 4 otwory Ć  1” w osiach o rozstawie 7” × 7”.

Rozstawy opcjonalnie określone są w osi pionowej i poziomej, ale z praktyki stosuje się zwykle tylko jeden kierunek ( jeden wymiar formy, w zasadzie, musi być mniejszy niż rozstaw kolumn). Ze względów konstrukcyjnych podparcia płyty ruchomej wtryskarki uprzywilejowany jest kierunek poziomy. Ma to kolejne zalety: formę wiesza się poziomo obracając między kolumnami i dźwig nie musi tak wysoko jej podnosić. W formach amerykańskich absolutnie nie stosuje się pierścienia centrującego z tyłu formy. Zamocowana poziomo forma jest dodatkowo zabezpieczona połączeniami łap przed całkowitym „obsunięciem”.

 Oprócz braku pierścienia charakterystyczne jest stosowanie wyłącznie rowków na łapy i to na wysokości: 1” z przodu i 0,75” z tyłu. Jak wygląda budowa formy (z terminologią w j. ang.) przedstawia schemat:

Zamiast listew podporowych i płyty mocującej stosuje się skrzynkę wypychaczy (jako całość) z bardzo cienką płytą (0,75”). Do tej płyty trudno by było zamocować pierścień centrujący. Także z innego powodu: tuleje do kolumn prowadzących nie sięgają niżej niż obsada stempli. Trudno dla dużych form, wyznaczyć dokładnie środek  do pierścienia centrującego.

Wracając do wyrzutników wtryskarek: -czoła trzpieni maksymalnie wysuwają się  do powierzchni mocującej stołu. W formie wkręca się w płytę wypychaczy trzpienie które wystają poza gabaryt na maksymalny skok wypychania – forma jest bezpieczna. We wtryskarkach ustawia się cofanie płyty wyrzutnika tylko na ten skok. Płyta wypychaczy naciskana jest idealnie równomiernie i nie ulega przekoszeniu. Dlatego w wielu przypadkach rezygnuje się całkowicie z słupów prowadzących płytę wypychaczy, zostawiając tę funkcję tylko cofaczom.

Trzpienie wkręcone w płytę wypychaczy lub w trzpienie wyrzutnika wtryskarki zabezpieczają też połówkę formy przed przesunięciem.

 Zalety takiego podejścia do konstrukcji są widoczne: forma jest tańsza i bezpieczniejsza.

Jeżeli wtryskarka jest częściowo przystosowana i posiada otwory na trzpienie wyrzutnika w płycie ruchomej to zwykle dorobienie we własnym zakresie wyrzutnika płytowego z trzpieniami jest możliwe.

 

 

 

 

 

Ciekawą propozycję ma wywodząca się z  D-M-E firma: MASTER UNIT DIE.

 

Oferuje ona całą rodzinę obudów uniwersalnych na wkłady o czasie wymiany liczonym  w pojedynczych minutach  (cztery wkręty do poluzowania + przepięcie obwodów termostatu). Najmniejszą obudowę typu „U” przedstawia zdjęcie:

 

 

 

 

Firma produkuje też obudowy na 2 lub 4 znormalizowane i wyjątkowo łatwo wymienne wkłady.

System tych obudów zrobił za oceanem dużą  karierę.

W swoim zakładzie, do jednego z wkładów zastosowaliśmy nawet suwaki boczne.

Polecam ze szczegółami zapoznać się na stronie Internetu: http://www.masterunitdie.com/.

 

Zdzisław Filipowski

 Wróć na górę